Celal Doğan

DSP Gaziantep Belediye Başkan Adayı

DOĞUM YERİ Gaziantep
DOĞUM TARİHİ 1.8.1943
EĞİTİM Üniversite
MESLEĞİ Avukat
BİYOGRAFİ
Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. Bu göreve 1980 yılına dek devam etti. HDP'nin 2015 genel seçimlerinde Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak gösterildi ve seçimleri Kazanarak HDP'nin Gaziantep Milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi.1993-2006 yılları arasında Gaziantepspor Kulüp Başkanlığı görevini yürüttü. Gaziantepspor, Celal Doğan döneminde kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attı ve Süper Lig'in en önemli takımlarından biri haline geldi.

Doğan, 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor Kulübü'nün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantepspor başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantepspor'a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Gaskispor, Büyükşehir Belediyesporu kurarak Gaziantepspor'un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları, Gaziantepspor'a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara sattı.

Onun döneminde Gaziantepspor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katıldı. Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA'da ilk 16 takım arasına kalmayı başardı. İtalyan devi Roma'yı Gaziantep'te yendi. Futbolda tesisleşmenin önemini bilen Celal Doğan, Gaziantep şehrine 2 tane büyük tesis kazandırdı: Celal Doğan Tesisleri ve Gaskispor Tesisleri.

Celal Doğan, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde DSP'den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.
Gaziantep Belediye Başkan Adayları
Celal Doğan Gaziantep Belediye Başkan Adayı 1.8.1943 | Gaziantep
EĞİTİM Üniversite
MESLEĞİ Avukat
BİYOGRAFİ Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çana...
Tamamını Oku
Fatma Şahin Gaziantep Belediye Başkan Adayı 20.6.1966 | Gaziantep
EĞİTİM Üniversite
MESLEĞİ Bakan
BİYOGRAFİ Fatma Şahin, 20 Haziran 1966 Gaziantep doğumludur. Babası Mustafa Kıymık, annesi Perihan Kıymık’tır....
Tamamını Oku
Partilerin aday açıklama durumu halen devam etmektedir. Yeni adaylar açıklandıkça seçim ekibimiz yeni adayları, seçim haritamıza hızlıca eklemektedir. 3 Mart tarihinde partilerin tüm adayları resmi olarak duyurulacaktır. Bu nedenle seçim sayfamızı sık sık ziyaret edip, yeni gelişmelerden haberdar olun. Sayfamızın geliştirilmesi açısından geri bildirimleriniz bizim için çok değerlidir. Karşılaştığınız hataları bizlere bildirirseniz seviniriz.