Nurettin Turgay

HDP Mardin Artuklu Belediye Başkan Adayı

DOĞUM YERİ Mardin
DOĞUM TARİHİ 5.5.1952
EĞİTİM Doktora
MESLEĞİ İlahiyatçı
BİYOGRAFİ
İlâhiyatçı Nurettin Turgay, 5 Mayıs 1952'de Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nin Uluköy Beldesi'nde doğdu. Kızıltepe Yüceli Köyü İlkokulu'nu (1965), Mardin İmam Hatip Lisesi'ni (1970), İzmir Yüksek İslâm Enstitüsü'nü (1975) bitirdi. İmam, hatip ve vaiz olarak çalıştı.

Yüksek lisansını 1991’de Dokuz Eylül Üniversitesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı'nda, “Kur’an Tefsirinde Şart Edatlarının Rolü” konulu teziyle tamamladı.

Doktorasını 1995’te, Selçuk Üniversitesi SBE Temel İslâm Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalı'nda “Arap Edebiyatında Kısa Hikâyecilik” adlı tezi ile yaptı.

1996’da Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü, Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalı'nda yardımcı doçent öğretim üyesi oldu, aynı yerde dekan yardımcılığı görevine bulundu.

Nurettin Turgay'ın ilk yazısı 1975’te Diyanet Gazetesi’nde yer aldı. Makale, hutbe ve şiirlerini Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet İlmi Dergi, Hakses, Fidan, Oku, Sur, Diyanet dergileri, Diyarbakır Söz gazetesi vs. yayımladı.

Şamil İslâm Ansiklopedisi’nde çoğunluğu tefsir ağırlıklı yetmiş üç madde yazdı. Söz TV’de “İslâm ve İnsan” adlı bir program ve Diyarbakır Söz gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Turgay, 2018 genel seçimlerinde, HDP (Halkların Demokratik Partisi) İzmir 1.Bölge Milletvekili Adayı oldu. Nurettin Turgay, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP'den Mardin, Artuklu Belediyesi Eş Başkan Adayı oldu.

Mardin Artuklu Belediye Başkan Adayları
Ahmet Zeki Türköz Mardin Artuklu Belediye Başkan Adayı
EĞİTİM -
MESLEĞİ Siyasetçi
BİYOGRAFİ Ahmet Zeki Türköz, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde BTP'den Mardin Artuklu Belediye Başkan Adayı oldu...
Tamamını Oku
Nurettin Turgay Mardin Artuklu Belediye Eş Başkan Adayı 5.5.1952 | Mardin
EĞİTİM Doktora
MESLEĞİ İlahiyatçı
BİYOGRAFİ İlâhiyatçı Nurettin Turgay, 5 Mayıs 1952'de Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nin Uluköy Beldesi'nde doğd...
Tamamını Oku
Veysi Kara Mardin Artuklu Belediye Başkan Adayı
EĞİTİM -
MESLEĞİ Siyasetçi
BİYOGRAFİ Veysi Kara, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Mardin Artuklu İlçe Belediye Başkan adayı oldu.
Tamamını Oku
Partilerin aday açıklama durumu halen devam etmektedir. Yeni adaylar açıklandıkça seçim ekibimiz yeni adayları, seçim haritamıza hızlıca eklemektedir. 3 Mart tarihinde partilerin tüm adayları resmi olarak duyurulacaktır. Bu nedenle seçim sayfamızı sık sık ziyaret edip, yeni gelişmelerden haberdar olun. Sayfamızın geliştirilmesi açısından geri bildirimleriniz bizim için çok değerlidir. Karşılaştığınız hataları bizlere bildirirseniz seviniriz.